Historia szkoły
Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Powstania Styczniowego mieści się we wsi Raki (gmina Krasnosielc, powiat Maków Mazowiecki).
Nasza szkoła zapewnia bardzo dobre warunki kształcenia i opieki nad dziećmi. Posiada bibliotekę wyposażoną w bogaty księgozbiór. Uczniowie korzystają z zajęć opiekuńczo - wychowawczych w świetlicy oraz dożywiania w szkolnej stołówce. Przy szkole znajduje się boisko sportowe oraz plac zabaw. Budynek szkoły otaczają ozdobne krzewy, drzewa oraz kolorowe klomby kwiatowe.Szkoła otacza opieką uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Z myślą o nich prowadzone są zajęcia wyrównawcze, które zorganizowane są ze wszystkich przedmiotów. W szkole szczególny nacisk kładzie się na dodatkową pracę z uczniem zdolnym, rozwijanie zainteresowań i talentów. Szkoła oferuje uczniom wiele kół zainteresowań m.in. przedmiotowych, artystycznych, sportowych i komputerowych.
Szkołą kieruje mgr Grzegorz Gałązka. Prężnie działa Rada Rodziców, której przewodniczącą jest pani Marta Szewczak. Rodzice aktywnie współpracują ze szkołą i wspierają ją w różnych dziedzinach. Priorytetem pracy Rady Pedagogicznej jest dbałość o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci oraz wszechstronny rozwój wszystkich uczniów. Zapewnia to wykształcona i doświadczona kadra pedagogiczna oraz bardzo dobra współpraca z rodzicami i organem prowadzącym szkołę.
O nas
- Trudno jest dzisiaj ustalić, kiedy została założona szkoła w Rakach. Z dostępnych materiałów źródłowych wynika, że w latach 1898 – 1906 istniały szkoły w Krasnosielcu i Drążdżewie, natomiast nie ma takiej wzmianki o szkole w Rakach. Jednak z okruchów wspomnień najstarszych mieszkańców wsi Raki wynika, że jeszcze w okresie zaborów w prywatnym domu uczono dzieci po polsku, chociaż urzędowym językiem był język rosyjski.W gminnych aktach archiwalnych z roku 1917 jest wymieniany nauczyciel z Raków Józef Rzymski, co może potwierdzić istnienie szkoły w Rakach w tym właśnie czasie. Byli uczniowie tej szkoły, dziś prawie 90-letni mieszkańcy Raków potwierdzają istnienie tej szkoły ok. 1920r. Mieściła się ona w budynku prywatnym państwa Zegów, potem Kuciejówi Gajków.
Budowa szkoły
- W okresie II wojny światowej szkoła przerwała swoją działalność, by wznowić naukę zaraz po wyzwoleniu. W 1945r. w budynku OSP naukę rozpoczęli uczniowie z kilku roczników. Niektórzy z nich przerabiali po dwie klasy w jednym roczniku. Warunki do pracy były bardzo trudne. Jeden podręcznik służył i nauczycielowi i wszystkim uczniom. Zeszyty zastępował papier pakowy lub różne, luźne kartki. Pomimo ciężkich warunków młodzież uczyła się chętnie. Pierwszym kierownikiem w powojennej szkole był Henryk Krzesiński, potem Beniamin Pietrusiński, a następnie znów Henryk Krzesiński. W kolejnych latach funkcję kierownika szkoły pełnił Roman Jasiński (1953 – 1960) i Franciszek Dawid (1960 – 1965). W tym czasie remiza, która służyła jako budynek szkolny była już w bardzo złym stanie. Trzy małe, zniszczone izby lekcyjne nie mogły pomieścić młodzieży i dlatego uczyła się ona także w mieszkaniach wynajętych na wsi (u państwa Dzików i Kuciejów). Zimą w klasach zamarzał atrament w kałamarzach, pod tablicami i na oknach leżał śnieg. Dzieci na lekcjach siedziały w paltach. Dlatego też społeczeństwo obwodu szkolnego Raki wspólnie z Radą Pedagogiczna postanowiło podjąć starania o wybudowanie nowej szkoły. We wrześniu 1960r. wyłoniono Społeczny Komitet Budowy Szkoły Podstawowej w Rakach., którego przewodniczącym został Stanisław Orłowski z Raków. Pod budowę przeznaczono 2 ha ziemi wiejskiej tzw. „sołtysówki”. Rozpoczęto gromadzenie środków pieniężnych i materiałów. Budowę rozpoczęto wiosną 1963r. W pracach budowlanych pomagali członkowie OSP i mieszkańcy. Uroczystego otwarcia szkoły dokonano 25 października 1964r. Szkoła otrzymała nazwę: Szkoła Tysiąclecia im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Rakach. Od tej pory dzieciz Raków, Elżbiecina i Papiernego Borku mogły się uczyć w dużej, nowej szkole, a przerwymiędzylekcyjne spędzać na jasnych, przestronnych korytarzach.Inwestycja ta opłaciła się wszystkim. Raki mogą być dumne ze swojej szkoły, jej nauczycielii uczniów, bowiem przez wszystkie lata decydująca większość absolwentów podejmowała dalszą naukę. Szkoła Podstawowa w Rakach była i jest organizatorem życia kulturalnegoi społecznego w swoim środowisku, a wyniki uczniów biorących udział w różnego rodzaju konkursach mogą świadczyć o wysokim stopniu nauczania i wielkim zaangażowaniu uczniówi nauczycieli.
Kadra pedagogiczna wczoraj i dziś
- W okresie międzywojennym w szkole w Rakach uczyli: Maria Baurska, Magnuszewski, Władysław Gielniowski, Wójcicki, Henryk Krzesiński, i Beniamin Pietrusiński (imiona niektórych nauczycieli już dziś zatarły się w pamięci byłych uczniów). W roku szkolnym 1936/1937 uczniowie w Rakach rozpoczęli naukę w nowo wybudowanej remizie strażackieji od tej pory aż do wybuchu II wojny światowej w połowie tego budynku odbywały sięzajęcia lekcyjne.Nazwiska kierowników i dyrektorów Szkoły Podstawowej w Rakach:Henryk Krzesiński – I kierownik szkoły po wyzwoleniuBeniamin PietrusińskiRoman Jasiński (1953 – 1960)Franciszek Dawid (1960 – 1965)Józef Mazur (1965 – 1967)Henryk Gołaszewski (1967 – 1972) – kierownik szkoły (1972 – 1985) – dyrektorMaria Kowalska (1975 – 1985)Stefania Barbara Kaczorek (1985 – 2002)Teresa Kaszuba (2002 - 2019)Grzegorz Gałązka (2019 - do chwili obecnej)Nazwiska Nauczycieli Szkoły Podstawowej w Rakach od 1945:Maria Śledziewska, Henryka Hodup, Irena Kowalska, Zdzisław Krośnicki, Sylwester Błaszczak, Janina Popielarczyk – Szewczak, Henryka Załęska, Janina Janicka, Jędras, Jan Kucharski, Konstanty Wrzosek, Alina Gałażewska, Irena Bystrzak – Szewczak, Stefania Zduniak, Maria Mikulik, Alina Ochenkowska, Irena Mazur, Stanisława Gołaszewska, Barbara Wielechowska, Marianna Sadowska, Zofia Tabaka, Barbara Kordowska, Barbara Czajkowska – Dudek, Włodzimierz Dominiki, Grzegorz Soroko, Marzenna Kaczorek – Orzeł, Lidia Krawczak, Barbara Ruszkowska, Krzysztof Czarnecki, Małgorzata Czarnecka, Agnieszka Mikulak, Irena Skrobecka, Izabela Włodarska, Agnieszka Ślaska, Małgorzata Regulska, Hanna Biedrzycka, Elżbieta Szewczak
SZTANDAR
25 maja 2005r. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Rakach otrzymała sztandar.
Sztandar jest w kształcie prostokąta o wymiarach 110cm na 100cm. Wykonany został haftem ręcznym na suknie. Awers tego sztandaru stanowi orzeł w koronie wyhaftowany srebrną nicią na czerwonym tle. Wokół niego widnieje napis: BÓG HONOR OJCZYZNA. Rewers stanowi wyhaftowany na zielonym tle kolorowymi nićmi krzyż i broń powstańcza umieszczona po obu jego stronach. Wokół widnieje napis: Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Rakach. Sztandar został poświęcony przez Księdza Dziekana Andrzeja Golbińskiego.Sztandar został wręczony pierwszemu pocztowi sztandarowemu przez Dyrektora PSP w Rakach Teresę Kaszuba, która odebrała od uczniów ślubowanie. Pierwszy poczet sztandarowy stanowili: Daniel Matyjasik jako chorąży sztandaru oraz Monika Jędras i Justyna Kuciej. Miejscem przechowywania sztandaru jest gablota okolicznościowa. Fundatorami sztandaru są rodzice, nauczyciele i liczni sponsorzy z terenu Gminy Krasnosielc.