• Tydzień Bibliotek 2024 08 – 15 MAJA

          • Jak co roku zaprosiłam dzieci do obchodów Tygodnia Bibliotek, który przebiegał pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie!”. Codziennie na naszych czytelników  czekała inna niespodzianka. Malowaliśmy piękne i kolorowe mole książkowe przy piosence „Moliki książkowe”. Dzięki współpracy z PBS w Krasnosielcu mogliśmy skorzystać z teatrzyków kamishibaj - „Noc w bibliotece” oraz „O borsuku, który na cały świat się obraził”. Największą niespodzianką były badania naszych czytelników. Biblioteczne pielęgniarki badały dzieciom wzrok, mierzyły temperaturę. Następnie odbywała się wizyta u Doktora Książkiewicza, który kierował na szczepienie miłością do książek. Dzieciaki wspaniale się bawiły.

             

            Bibliotekarz M. Orzeł

          • Informatyka w klasie 3

          • Zajęcia informatyki w klasie 3 z wykorzystaniem zestawów Lego Spike zakupionych z #Laboratoria Przyszłości.

             

            Paulina Zduniak

          • Wojewódzki finał Drużynowego Turnieju Tenisa Stołowego

          •             We wtorek 7 maja w Jeżewie rozegrany został wojewódzki finał Drużynowego Turnieju Tenisa Stołowego Powiatowych Igrzysk Dzieci i Młodzieży Szkolnej. Wzięła w nim udział drużyna z  naszej szkoły w składzie Damian Zdunek i Krzysztof Radziszewski. Chłopcy zmierzyli się z drużynami z Warszawy i  Jedlińska. Rywalizacja była bardzo zacięta a poziom wysoki. Ostatecznie zajęli 9 miejsce.

             

            Grzegorz Gałązka

          • Przedszkolaki i „Niezwykłe życie podwodnych zwierząt”

          • 9 maja Przedszkolaki wybrały się do Ostrołęckiego Centrum Kultury aby obejrzeć spektakl pt."Niezwykle życie podwodnych zwierząt". Poruszająca opowieść o przyjaźni i czynieniu dobra wprowadziła dzieci w niesamowity morski świat. Piękne kostiumy, zabawne dialogi, bajkowe piosenki i dynamiczny przebieg widowiska zapewniły wspaniałe przeżycia, które na długo zostaną w pamięci.

             

            Renata Dziomba

          • WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO „Projektuję okładkę książki” - klasy I-III

          •  

            I miejsce

            • Łukasz Kuciej
            • Diana Ferenc

            II miejsce

            • Szymon Gamdzyk
            • Alan Szlaski

            III miejsce

            • Zhyana Dobrzyńska
            • Zosia Piotrowska

             

            Artbook – klasy IV-VII

            1 miejsce ULA GOŁOTA

             

             

                                                              Dziękuję za udział  w konkursie!

            Bibliotekarz M. Orzeł

          • BIBLIOTEKA MIEJSCE NA NASZE PASJE

          • Pasja, hobby czy zainteresowania są niezwykle ważne w życiu dzieci i dorosłych. Pomagają się zrelaksować , budują poczucie własnej  wartości i dają wiele satysfakcji. Swoją pasją postanowiły  podzielić się uczennice Ola Ferenc i Natalka Bobińska. Zaprosiły do biblioteki chętne dzieci i opowiedziały im o swoich zainteresowaniach- jeździe konnej.  Zorganizowały wystawę książek poświęconą koniom i zachęciły do ich czytania. Przeprowadziły quiz wiadomości. był również relaksujący masażyk. najtrudniejszym zadaniem było dopasowanie nazwy maści końskiej do koloru, ale i z tym dzieci sobie poradziły. nie obyło się bez piosenki "Konik na biegunach". Wszystkie dzieci biorące udział w zajęciach dostały od Oli i Natalki naklejki z końmi lub napisami a także malowanki i zakładki z końmi.  Zajęcia były bardzo interesujące i dziękuję dziewczynkom za ich przygotowanie.

             

            bibliotekarz M. Orzeł

          • Międzypowiatowy drużynowy turniej tenisa stołowego

          • Dnia 28 kwietnia w Ostrołęce odbył się Drużynowy Turniej Tenisa Stołowego w ramach Mazowieckich Igrzysk Dzieci i Młodzieży Był to szczebel międzypowiatowy. Powiat makowski reprezentowała drużyna z naszej szkoły w składzie Damian Zdunek i Krzysztof Radziszewski z klasy V. Po zaciętej rywalizacji i rozegraniu trzech meczy z drużynami z Łęgu Strościańskiego, Zabrodzia i Chorzel chłopcy zajęli pierwsze miejsce i awansowali do finału wojewódzkiego, który zostanie rozegrany 7 maja w Jeżewie.

                        Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!

             

            Grzegorz Gałązka

          • „Wiwat Maj, 3 Maj!”

          • 233 lata temu 3 maja 1791r. uchwalono konstytucję. Była to pierwsza w Europie i drugą na świecie nowoczesna ustawa rządowa, która regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów, prawa oraz obowiązki człowieka i obywatela. Apel poświęcony kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja odbył się 26 kwietnia 2024r. Społeczność szkolna wysłuchała wierszy i piosenek o tematyce patriotycznej. Celem spotkania było propagowanie wśród uczniów postaw patriotycznych oraz kształtowanie poczucia przynależności do narodu. Cała społeczność szkolna pamiętała o odświętnym galowym stroju.

             

            Edyta Błaszczak, Barbara Rogala

          • Dzień Języka Angielskiego

          • 23 kwietnia to wyjątkowa data, na którą przypada Dzień Języka Angielskiego. To wydarzenie upamiętnia datę narodzin i śmierci Williama Szekspira – pisarza tworzącego w języku angielskim, który odpowiedzialny jest za największe dzieła literackie w historii Wielkiej Brytanii.Dzień Języka Angielskiego celebruje bogactwo i wszechstronność tego języka, a także zachęca do zrozumienia jego roli jako narzędzia globalnej komunikacji.

            Języka  angielskiego używa się jako oficjalnego lub półoficjalnego języka w 60 krajach świata. Jest też oficjalnym językiem wielu międzynarodowych organizacji, jak NATO, EU czy ONZ. To język nowojorskiej giełdy i światowej giełdy towarowej. To oficjalny język najlepszych światowych uniwersytetów i korporacji, a także kina, sztuki i rozrywki.

            W ramach obchodów tego dnia uczniowie naszej szkoły mieli okazję zaznajomić się z ciekawostkami o języku angielskim i krajach anglojęzycznych w formie gry planszowej, a także quizu językowego. Młodsze klasy poznały kraje, w których mówi się w języku angielskim, a także pokolorowały flagę Wielkiej Brytanii.

             

            Edyta Błaszczak

          • Światowy Dzień Książki

          • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.

            Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO.

            Nasza biblioteka jak co roku włączyła się w obchody tegoż dnia. Chętni uczniowie wzięli udział w dwóch konkursach plastycznych : „Projektuję okładkę książki” oraz „Artbook”.  Ponadto w bibliotece można obejrzeć wystawę książek wykonanych przez naszych czytelników oraz ich rodziców i znajomych. Chętne dzieci mogły wykonać pracę plastyczną „Czytam”. Uczniowie klasy 6 podarowali bibliotece piękne, kolorowe zakładki, życzenia oraz hasła zachęcające do czytania książek.

             

            Bibliotekarz M. Orzeł

          • MUZEUM W PUDEŁKU

          •             W dniu 23 kwietnia uczniowie klas IV – VI wzięli udział w projekcie edukacyjnym zorganizowanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

                        „Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki” to gra narracyjna wraz z mini kolekcją muzealną „w pudełku”, która w bardzo ciekawy i aktywny sposób umożliwia poznanie elementów kultury i historii polskich Żydów.

                        Uczniowie bardzo chętnie i z dużym zainteresowaniem brali udział w zajęciach przeprowadzonych przez p. Ewę Borowską. Była to dla nich ciekawa i bardzo pouczające lekcja historii na temat wielokulturowej społeczności naszego kraju.

             

            Małgorzata Regulska

          • Tenis stołowy drużynowy – sukces naszych uczniów

          • 29 kwietnia 2024 w Drążdżewie odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Drużynowym Tenisie Stołowym. Naszą szkołę reprezentowali: Jakub Bobiński, Jan Zuzelski, Julia Bednarowska, Natalia Bobińska, Krzysztof Radziszewski i Damian Zdunek. Chłopcy Damian i Krzysztof zdobyli I miejsce i awansowali do turnieju międzypowiatowego w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej, który odbędzie się 28 kwietnia 2024 w Ostrołęce. Dziewczęta zdobyły III miejsce, a chłopcy Jan i Jakub IV. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

             

            Barbara Rogala

          • Idziemy do cyrku

          • W poniedziałek 22 kwietnia uczniowie obejrzeli kolejny w tym roku szkolnym występ Agencji Artystycznej Pozytywka. Tym razem tematem przewodnim był cyrk. Obejrzeliśmy występy magika, klauna oraz tresurę zwierząt, a to wszystko uzupełniała, nieodłącznie związana z cyrkiem, muzyka i dobra zabawa. Uczniowie odświeżyli sobie pojęcie muzyki ilustracyjnej oraz przypomnieli budowę saksofonu, poznali termin uwertura. Dowiedzieli się, że autorem marszu „Wejście gladiatorów”, utworu granego podczas wszystkich przedstawień cyrkowych, jest Julius Fucik. Koncert zakończył się konkursem wiedzy, który wygrał Kacper Dudek z klasy III.

            Magda Radziszewska

          • Dzień Ziemi w przedszkolu

          • Dzień Ziemi świętowały też Przedszkolaki. Wysłuchały prezentacji o naszej planecie, dowiedziały się jak wiele korzyści nam daje. Dzieci miały okazję także porozmawiać o tym, co sprawia, że ziemia jest smutna (zanieczyszczona) oraz co możemy zrobić dla ziemi, aby była szczęśliwa (czysta). Na zakończenie wykonały wspólnie plakat podsumowujący poznane wiadomości.

             

            Renata Dziomba

          • Dzień Ziemi 2024

          •             22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. Planeta to nasz wspólny dom, który stanowi miejsce do życia i rozwoju każdego człowieka. Ekosystem potrzebuje naszego zaangażowania oraz zdecydowanych działań zmierzających do zachowania jak najlepszego stanu ekologicznego ziemi, wody i powietrza.

                         Uczniowie naszej szkoły również włączyli się w obchody Dnia Ziemi. Przygotowali gazetkę tematyczną na korytarzu szkolnym. Wykonali piękne plakaty oraz prace przestrzenne o Ziemi. Uczniowie z klas IV –VII posadzili 0,5 ha lasu sosnowego w miejscowości Budy Prywatne, dzięki współpracy z Nadleśnictwem Parciaki z siedzibą w Budziskach, reprezentowanego przez leśniczego z Leśnictwa Jastrząbka pana Wojciech Bobka. Przed przystąpieniem do sadzenia lasu, uczniowie wysłuchali informacji, jak należy sadzić drzewka  oraz jakie narzędzia wykorzystujemy do tej czynności, które przekazał pan leśniczy.  Na zakończenie sadzenia odbyło się ognisko z kiełbaskami.

                        Podsumowaniem wszystkich działań na rzecz Ziemi, było wręczenie dyplomów Przyjaciela Ziemi i drobnych nagród rzeczowych oraz sadzonek sosny, które otrzymaliśmy w prezencie o pana leśniczego. Jako, że tegoroczne hasło dotyczy plastiku, minimalizujmy korzystanie z torebek i butelek plastikowych, używając toreb wielokrotnego użytku i butelek wymiennych. Społeczność szkolna co roku w Dniu Ziemi i nie tylko, aktywnie włącza się w działania nakierowane na podniesienie świadomości ekologicznej oraz przekazywanie wiedzy o środowisku i jego ochronie.

             

            Magdalena Janowska