Rekrutacja 2023/2024
Warszawska Syrenka
29.03.2023r. w Makowie Mazowieckim odbyła się 46 edycja konkursu recytatorskiego „Warszawska Syrenka”. Jest to konkurs z wieloletnią tradycją, który pobudza aktywność twórczą, odkrywa młode talenty recytatorskie i przyczynia się do rozwoju czytelnictwa i popularyzacji literatury.
Naszą szkołę, w tym konkursie, reprezentowały trzy osoby w kategorii klas IV – VI: Krzysztof Radziszewski z kl. IV, który recytował wiersz W. Chotomskiej „Makaron”, Julia Grabowska z kl. VI, która zaprezentowała utwór L. Krzemienieckiej „Bajka o złym barszczu, chciwej babie i mądrej misie” oraz Helena Libchaber recytując wiersz H. Łochockiej „Rak – czupirak i rybka złośnica”.
Młodzi artyści pięknie zinterpretowali swoje utwory i godnie reprezentowali naszą szkołę.
Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.
Agnieszka Mikulak
DZIEŃ WODY
Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez zgromadzenie ogólne ONZ w 1992 roku. Jego głównym celem jest zwrócenie uwagi na problem niedoboru wody pitnej. Kryzys związany z wodą ma wpływ na każdego z nas, dlatego wszyscy musimy podjąć działania w zakresie oszczędzania wody. Każda rodzina, szkoła, społeczność może coś zmienić, poprzez zmodyfikowanie sposobów korzystania z wody i zarządzania jej poborem.
Uczniowie naszej szkoły również włączyli się w obchody tego święta. Przygotowali przedstawienie związane z zawodami dotyczącymi wody – „Super bohater hydraulik” oraz „Marynarz Raczek”.
Cała akcja odbyła się w ramach udziału naszej szkoły w projekcie „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie” pod patronatem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Uczniowie nagrali filmy ze swoich przedstawień, które wzięły udział w konkursie wojewódzkim „Wodniacy o pracy – zawody związane z wodą”. Ich prace zostały docenione przez jury i wygrały konkurs zajmując następujące miejsca:
w kategorii klas I – IV – III miejsce (kl. IV);
w kategorii V – VIII – II miejsce (kl. V).
Otrzymali nagrody w postaci pakietu książek edukacyjnych, tablicy magnetycznej „Obieg wody w przyrodzie”, zestawów do filtracji wody oraz gier edukacyjnych.
Uczniom gratulujemy i zachęcamy do dalszych działań!
Magdalena Janowska
Paulina Zduniak
18
XVII Przegląd Pieśni Wielkopostnych „Pokój darem życia”
26 marca w kościele parafialnym w Amelinie odbył się XVII Przegląd Pieśni Wielkopostnych pod hasłem „Pokój darem życia”. W przeglądzie uczestniczyło wielu solistów i 5 zespołów.
Naszą szkołę reprezentował zespół złożony z 20 uczniów, z klas I – IV. Uczniowie wykonali utwór pod tytułem „Pan umiera”. Za udział w przeglądzie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.
Teresa Kaszuba
3
Pan Pozytywka i zaczarowane skrzypce
27 marca nasza szkoła gościła Agencję Artystyczną „Pozytywka”. Tym razem mogliśmy bliżej poznać budowę skrzypiec i melodię, jaka jest z nich wydobywana. Przedstawienie muzyczne opierało się na Królestwie Hałasu oraz Królestwie Melodii. Uczniowie naszej szkoły chętnie brali udział we wspólnej zabawie. Po godzinie oglądania naszych małych jaki i dużych aktorów odbył się krótki konkurs wiedzy na temat skrzypiec. Za pierwsze miejsce można było otrzymać piękny kubek, a za drugie książkę z ciekawostkami albo interesującymi bajkami. Wszyscy czekamy na kolejne spotkanie z „Panem Pozytywką”!
Julia Grabowska, kl. VI
9
Międzynarodowy Dzień Gofra
24 marca dzieci z naszego oddziału przedszkolnego świętowały Międzynarodowy Dzień Gofra. Przy tej okazji dowiedziały się skąd pochodzi ta pyszna przekąska, jak powstaje i z czym może być serwowana. Największą atrakcją tego dnia okazało się przygotowanie gofrów. Przedszkolaki z wielkim zapałem odmierzały składniki i wsypywały je do miski i miksowały. Gdy już gofry były gotowe, każdy mógł ozdobić je według własnego pomysłu, swoimi ulubionymi dodatkami. Na koniec odbyła się wyczekiwana z niecierpliwością degustacja. Gofry były przepyszne, co potwierdza dołączona poniżej fotorelacji.
Renata Dziomba
32
Powitanie wiosny
„Na promyku słońca,
tuż po pierwszej burzy,
przyszła do nas wiosna z dalekiej podróży.
Witały ją: bocian, skowronek i szpaki,
Witały ją także wszystkie przedszkolaki …….”
(E. Budryk)
22 marca dzieci z naszego przedszkola świętowały nadejście wiosny. Dla każdego przedszkolaka jest to bardzo wyczekiwane wydarzenie. Dzień rozpoczęliśmy od rozmów o nowej porze roku, poznaliśmy jej zwiastuny i przypomnieliśmy sobie nazwy pozostałych pór roku i kolejność ich występowania. Wykonaliśmy prace plastyczne związane z wiosną i udekorowaliśmy naszą salę. Nie zabrakło również wesołych zabaw przy muzyce i wiosennego tańca. Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu naszych przedszkolaków wiosna zawita do nas na dobre, a wraz z nią ciepłe dni, z których będziemy czerpać radość.
Renata Dziomba
13
Przedszkolaki odkrywają tajemnice prehistorii
W ubiegłym tygodniu dzieci z naszego przedszkola odbyły “podróż w czasie”. Realizując temat kompleksowy poświęcony pradawnemu lądowi przedszkolaki zgłębiły wiedzę na temat życia dinozaurów oraz pracy archeologa i paleontologa. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonywały prace plastyczne, tworzyły kącik dinozaurowy przez wyeksponowanie przyniesionych książek, czasopism, plakatów, figurek, rozpoznawały i nazywały wiele gatunków dinozaurów, chodziły po ich śladach oraz oglądały filmy edukacyjne poświęcone omawianemu tematowi. Wiele radości dostarczały dzieciom prowadzone doświadczenia. Wykonaliśmy model wulkanu i obserwowaliśmy jego erupcję. Atrakcją były także zabawy w archeologów w czasie których wspólnie dokonaliśmy ,,wykopalisk" i zobaczyliśmy jak wyglądają szkielety niektórych dinozaurów. Swoją niezwykłą podróż do świata prehistorii przedszkolaki realizowały metodą projektu. Metoda ta jest odpowiedzią na dziecięcą ciekawość świata, przynosi małym badaczom radość samodzielnego działania i poznania.
Renata Dziomba
12
Dzień Św. Patryka
W dniu 17 marca uczniowie klas IV- VIII obchodzili dzień św. Patryka – patrona Irlandii. W tym dniu mogli ubrać się w kolory flagi irlandzkiej- pomarańczowy i zielony. Klasy podzieliły się w pary lub grupy i przygotowały prezentacje multimedialne lub plakaty zawierające informacje na temat dnia św. Patryka. Na zajęciach języka angielskiego uczniowie zaprezentowali przygotowane ciekawostki.
Zielony to narodowy kolor Irlandii, który nawiązuje do trawiastego krajobrazu wyspy. Dlatego też jednym z elementów obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Irlandczycy w wielu miastach organizują uliczne pochody, w których dominuje właśnie zieleń. Głównym symbolem święta jest koniczynka (shamrock), symbol związany tradycyjnie z Irlandią. Jak głosi legenda, św. Patryk nawrócił Irlandię na chrześcijaństwo i opowiadał o Trójcy Świętej na przykładzie trójlistnej koniczynki. 17 marca to dzień śmierci św. Patryka, dlatego też tego dnia co roku wspomina się jego życie i dokonania.
Edyta Błaszczak
17
„Młodzież Zapobiega Pożarom” – etap powiatowy
15 marca 2023r. w Różanie odbyły się XLV Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". W turnieju wzięło udział 22 uczestników, którzy zajęli pierwsze miejsca w 3 kategoriach wiekowych w eliminacjach gminnych.
Natalia Bobińska i Zuzanna Tupacz reprezentowały naszą gminę, jednak zabrakło im szczęścia by znaleźć się w czołówce. Za udział dziewczęta otrzymały nagrody pocieszenia w formie vouchera na 1 godzinę gry w kręgle.
Barbara Rogala
"Kartki z powstania"
Dnia 15.03.2023r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Rakach wybrali się na spektakl pt.: „Kartki z powstania”, który odbył się w Miejskim Domu Kultury w Makowie Mazowieckim.
Tematem przewodnim przedstawienia były dzieje Polaków podczas powstania warszawskiego. Aktorzy w bardzo realistyczny sposób przedstawili trudne dzieje ludzi uczestniczących w tym historycznym wydarzeniu. Spektakl wywarł na wszystkich duże wrażenie. Uświadomił nam, jak ciężką i długą drogę musieli przebyć Polacy, aby odzyskać niepodległość.
Kasia Radziszewska. Iza Ferenc
Pocztówki Pamięci
W bieżącym roku szkolnym, z okazji 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, nasza szkoła przystąpiła do akcji „Pocztówki Pamięci” zorganizowaną przez Szkołę Podstawową im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Nowej Słupi. Jest to akcja zachęcająca do wymiany pocztówek między placówkami z całej Polski noszącymi imię powstańców styczniowych, za pośrednictwem tradycyjnej drogi pocztowej. Akcja zawiera w sobie również elementy edukacji regionalnej i pozwala na promowanie historii, architektury kraju, ze szczególnym uwzględnieniem historii powstania styczniowego.
Małgorzata Regulska
4
DZIEŃ KOBIET W BIBLIOTECE
8 marca to niezwykłe święto. W tym dniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Jednak nie zawsze tak było. Jego początki zaczęły się około 100 lat temu, kiedy kobiety postanowiły zawalczyć o większe prawa i równouprawnienie.
Odwiedzający w tym dniu bibliotekę mogli obejrzeć wystawy książek, których autorkami są wybitne kobiety oraz wystawę o wybitnych kobietach. Biblioteka przybrała odświętny wystrój. Dla swoich wiernych czytelniczek przygotowałam niespodzianki - zakładki tulipany, a dla koleżanek z pracy, wspólnie z panią Pauliną Zduniak, przygotowałyśmy grające kartki z piosenkami.
Sposobność do świętowania Dnia Kobiet była doskonałym pretekstem do poszerzenia wiedzy uczniów na temat znanych kobiet, a także do rozmowy na temat tego, jak wzajemnie można się wspierać i inspirować.
Marzenna Orzeł3
Dzień Kobiet
- 12
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca został ustanowiony Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Nie jest to data przypadkowa. Tego właśnie dnia w 1951 roku, w mokotowskim więzieniu, komuniści, strzałem w tył głowy, zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolności i Niezawisłości, czyli ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji, kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.
Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną sprawiło, że tysiące żołnierzy nie złożyło broni. Gotowi byli oni walczyć o odzyskanie niepodległości. Była to – aż do Powstania Solidarności – najliczniejsza forma zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. Ostatni „wyklęty” – Józef Franczak „Laluś” zginął w październiku 1963 roku.
W naszej szkole co roku z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przygotowujemy okolicznościową gazetkę i krótką prelekcję przybliżającą sylwetki żołnierzy oraz genezę i cel prowadzonej przez nich walki. W bieżącym roku wysłuchaliśmy również koncertu „Młodzi Niezłomnym” przygotowanego przez Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Małgorzata Regulska
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie