WESOŁEGO ALLELIJA!
- 2
AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA
W roku szkolnym 2024 /2025 uczniowie klasy pierwszej pod opieką wychowawcy Anny Kołakowskiej uczestniczyli w XVI edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego Akademia Bezpiecznego Puchatka. Głównym celem programu jest edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci, które rozpoczynają naukę w szkole oraz wspieranie ich rozwoju. Program zwraca uwagę na potencjalne zagrożenia, uświadamia dzieciom i rodzicom skutki niebezpiecznych zachowań w domu, w szkole, na drodze oraz w Internecie. Uczy odpowiedniego zachowania się w sytuacjach niecodziennych i trudnych dla dzieci. Podczas realizacji programu poruszane były następujące tematy:
Bezpieczeństwo w szkole – uczniowie poznali zasady bezpiecznego zachowania się na terenie szkoły, podczas przerw, wycieczek a także procedury podczas zagrożenia i ewakuacji.
Bezpieczeństwo na drodze – uczniowie poznali zasady ruchu drogowego, uczyli się ostrożności jako piesi, jak poruszać się na rowerach, hulajnogach czy też jak stosować się do znaków drogowych, oraz zadbać o swoje bezpieczeństwo w kontakcie z obcymi psami.
Bezpieczeństwo w domu – dzieci zapoznały się jak udzielać pierwszej pomocy, jak korzystać z apteczki, jak zachowywać się odpowiedzialnie będąc samemu w domu.
Bezpieczeństwo w Internecie – pierwszoklasiści poznali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, dowiedzieli się jak unikać niebezpiecznych sytuacji online oraz chronić swoje dane osobowe.
Bezpieczne relacje z rówieśnikami – uczniowie zapoznali się jak budować pozytywne relacje z kolegami i koleżankami, jak rozwiązywać konflikty, dowiedzieli się czym jest empatia i jak mogą pomagać innym w potrzebie.
Bezpieczeństwo podczas wypoczynku – uczniowie dowiedzieli się jak dbać o bezpieczeństwo podczas wypoczynku nad wodą, w górach, w lesie, poruszone zostały kwestie właściwego postępowania w sytuacji, gdy dziecko się zgubi.
Uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa w oparciu o materiały, karty pracy i filmy edukacyjne, dzięki którym wzbogacili swoją wiedzę. Podsumowaniem uczestnictwa w programie „ Akademia Bezpiecznego Puchatka ’’ był udział dzieci w Ogólnopolskim Teście Bezpieczeństwa w formie on-line pod kierunkiem wychowawcy a następnie uzyskanie Certyfikatu potwierdzającego udział w XVI edycji programu. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą otrzymując w nagrodę dyplom potwierdzający znajomość zasad bezpieczeństwa oraz upominki.
Anna Kołakowska
Najpiękniejsza kartka świąteczna – Wielkanoc 2025 – rozstrzygnięcie konkursu
Dnia 11.04.2025 r. w Szkole Podstawowej im. Edwarda Rolskiego w Drążdżewie odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród w międzyszkolnym konkursie plastycznym skierowanym do uczniów klas I – III „Na najpiękniejszą kartkę świąteczną – Wielkanoc 2025 ”. Z naszej szkoły w drodze eliminacji zostało wytypowanych 10 prac konkursowych, które reprezentowały naszą szkołę.
W kategorii klas I:
II miejsce zajął – Dominik Grabowski
W kategorii klas II:
II miejsce Franciszek Gwiazda,
III miejsce Diana Ferenc
W kategorii klas III:
II miejsce zajęła – Zofia Piotrowska
Uczniowie po uroczystym wręczeniu dyplomów i nagród zostali zaproszeni przez organizatorów na słodki poczęstunek. Wszyscy nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy pomysłów, umiejętności i wyobraźni oraz życzymy dalszych sukcesów.
Anna Kołakowska
3
Julia w finale konkursu recytatorskiego Warszawska Syrenka
12.04.2025 w Warszawie odbył się finał konkursu recytatorskiego Warszawska Syrenka. Uczestnicy prezentowali swoje utwory w trzech kategoriach wiekowych: kl. I – III, IV – VI, VII – VIII. W najstarszej kategorii wiekowej powiat makowski reprezentowała uczennica naszej szkoły Julia Grabowska z klasy VIII. Dziewczynka pięknie zinterpretowała wiersz Wisławy Szymborskiej „Miłość szczęśliwa”. Julii serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Agnieszka Mikulak
Profilaktyka HPV
W dniu 09.04.2025r. w naszej szkole odbyło się spotkanie edukacyjne w ramach działań profilaktycznych z panią Mileną Lenarciak - pracownikiem Państwowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Makowie Mazowieckim. Podczas spotkania uczniowie z klas IV - VIII wysłuchali prelekcji dotyczącej wirusa HPV ( wirus brodawczaka ludzkiego) oraz innych chorób przenoszonych droga płciową, min. kiły i rzeżączki. Zostały omówione najczęstsze drogi zakażenia tymi chorobami i możliwe konsekwencje zdrowotne związane z zakażeniem HPV, nowotwory szyjki macicy, odbytu czy gardła. Podczas spotkania pani Milena, zachęcała młodzież do szczepień ochronnych przeciwko chorobom zakaźnym i świadomego podejmowania decyzji zdrowotnych. Dziękujemy za przekazanie ważnych informacji i przekazanie uczniom ulotek o chorobach.
Magdalena Janowska
2
Światowy Dzień Autyzmu w Naszej Szkole – Zrozumienie, Wsparcie, Akceptacja
W dniu 02.04.2025 w naszej szkole z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, odbyły się zajęcia mające na celu zrozumienie i wsparcie osób z autyzmem.
Uczniowie obejrzeli specjalnie przygotowany film, który przybliżył im temat autyzmu w sposób przystępny i angażujący. Film pozwolił na zapoznanie się z różnorodnymi aspektami życia osób z autyzmem, od wyzwań, z jakimi się mierzą, po ich wyjątkowe talenty i umiejętności. Wiedza zawarta w materiale pomogła uczniom lepiej zrozumieć, że osoby z autyzmem postrzegają świat inaczej, ale również mają prawo do pełnego uczestnictwa w społeczeństwie, w tym w naszej szkole.
Po projekcji filmu, uczniowie wzięli udział w dyskusji na temat autyzmu. Rozmawiali o tym, czym dokładnie jest autyzm, jakie wyzwania stawia przed osobami nim dotkniętymi i jak ważne jest, aby otoczyć je wsparciem.Aby uczcić ten dzień i pokazać wsparcie dla osób z autyzmem, społeczność szkolna ubrana była na niebiesko. W ten sposób okazaliśmy solidarność z osobami dotkniętymi tym zaburzeniem oraz wyraziliśmy swoją gotowość do wspierania ich w codziennym życiu. Niebieski stał się więc symbolem jedności i zrozumienia.
Uczniowie dowiedzieli się, że małe gesty, takie jak cierpliwość, zrozumienie i szacunek, mogą zrobić ogromną różnicę w życiu osoby z autyzmem. Ważne jest, aby stworzyć środowisko, w którym każdy czuje się akceptowany, bez względu na swoje specyficzne potrzeby.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w naszej szkole był dniem pełnym refleksji, empatii i zrozumienia. Przez wspólne działania, rozmowy i aktywności, uczniowie mogli zbliżyć się do tematu autyzmu i zobaczyć, jak ważne jest, by każdy człowiek czuł się akceptowany w społeczności szkolnej.
J. Zaniewska i M. Janowska
WARSZAWSKA SYRENKA – etap powiatowy
3 kwietnia 2025r. w MDK w Makowie Mazowieckim odbył się konkurs recytatorski „Warszawska Syrenka”. To już 48 edycja tego konkursu, który odbywa się pod patronatem Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie.
Konkurs od lat cieszy się dużą popularnością, o czym świadczy liczba uczestników w poszczególnych kategoriach wiekowych. W kategorii klasy I – III wystąpiło aż 37 uczestników. Podobne ilości uczniów zaprezentowało się w wyższych kategoriach, czyli kl. IV – VI oraz klasy VII – VIII. Naszą szkołę reprezentowało ośmioro uczniów: Diana Ferenc i Szymon Gamdzyk z kl. II, Zosia Piotrowska z kl. III. Filip Dudek i Krzysztof Radziszewski z kl. VI oraz Julia Grabowska, Helena Libchaber oraz Aleksandra Zuzelska z kl. VIII. Wszyscy uczniowie bardzo ładnie recytowali przygotowane utwory. W każdej kategorii wiekowej udało się naszym dzieciakom zdobyć czołowe miejsca. W kategorii kl. I – III – Diana Ferenc zajęła 3 miejsce a Szymon Gamdzyk – 2 miejsce. W kategorii kl. IV – VI Filip Dudek z klasy VI zajął 3 miejsce. Największy sukces udało się osiągnąć Julii Grabowskiej z klasy ósmej. Jury przyznało jej pierwsze miejsce i Julka będzie reprezentowała powiat makowski w swojej kategorii, podczas finału w Warszawie. W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymała Aleksandra Zuzelska.
Wszyscy nasi uczniowie osiągnęli duży sukces i godnie reprezentowali szkołę w konkursie. Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy zapału, umiejętności artystycznych i recytatorskich i życzymy dalszych sukcesów.
Teresa Kaszuba
16
70 Finał MTTS Memoriał red. Janusza Strzałkowskiego
W niedzielę 29 marca na hali OSiR Targówek w Warszawie rozegrano 70 Finał Mazowieckiego Turnieju Tenisa Stołowego. Tegoroczna edycja była rekordowa pod względem frekwencji. Łącznie w rozgrywkach wzięło udział około stu zawodników i zawodniczek z rejonów: Ciechanów, Ostrołęka, Płock, Radom, Siedlce i Warszawa.
Dwóch uczniów naszej szkoły Damian Zdunek i Krzysztof Radziszewski reprezentowali na turnieju rejon Ostrołęka w kategorii chłopcy grupa średnia. Konkurencja była bardzo duża. Obaj zawodnicy zaprezentowali wysoki poziom gry w tenisa stołowego. Krzysztof Radziszewski zajął ostatecznie siódme miejsce w turnieju.
Gratulujemy wszystkim udziału i życzymy dalszych sukcesów w sportowych zmaganiach.
Grzegorz Gałązka
„Muzyka z lat 80-tych” – Festiwal Piosenki Dziecięcej
W dniu 28.03.2025r. trzy uczennice reprezentował naszą szkołę na Konkursie Piosenki Dziecięcej zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Sypniewie. Były to: Zosia Piotrowska z kl. III, Zosia Pichała z kl. IV i Julka Grabowska z kl. VIII. Motywem przewodnim konkursu były piosenki z lat 80 – tych. W sumie w konkursie udział wzięło 34 uczestników z 11 szkół z powiatu makowskiego. Był to przegląd talentów wokalnych i scenicznych. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się wspaniale, a ich występy oceniało niezależne jury.
Uczennica naszej szkoły Julia Grabowska, swoim występem, zdeklasowała wszystkich śpiewających w kategorii kl. VII – VIII i zajęła I miejsce.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, ale szczególnie cieszymy się sukcesem Julki.
Małgorzata Regulska
NIE PAL PRZY MNIE PROSZĘ!
W dniu 28.03.2025 r. w naszej szkole został zrealizowany program edukacji antynikotynowej „Nie pal przy mnie proszę’’, który był adresowany do uczniów klas I- III. Jego celem było zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie, wykształcenie postawy i umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą, uporządkowanie i poszerzenie wiadomości na temat zdrowia, uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związanego z biernym paleniem.
Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, która dotyczyła dbania o zdrowie, zdrowego odżywiania, jak również palenia biernego. Dzieci z zapałem odpowiadały na pytania dotyczące prezentacji, jak również poznały postawy asertywne związane z biernym paleniem dotyczącą zarówno dorosłych jak i rodzeństwa. Podsumowaniem programu było przygotowanie hasła związanego z tematyką programu.
Anna Kołakowska
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie