Zapraszamy na dyskotekę szkolną!
Europejski Dzień Języków
Europejski Dzień Języków jest obchodzony 26 września od 2001 roku. Jest to inicjatywa Rady Europy we współpracy z Komisją Europejską. Celem tego międzynarodowego święta jest zachęcanie mieszkańców Europy do nauki języków obcych, a także rozpowszechnianie zalet różnorodności językowej.
Nasza szkoła przyłączyła się do obchodów Dnia Języków Obcych. Na zajęciach języka angielskiego uczniowie klas III-VII mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych informacji dotyczących języków obcych, a także mieli możliwość nauczyć się alfabetu w języku migowym. Poza tym uczestniczyli w quizie, w którym na podstawie usłyszanych rozmów w kawiarni lub autobusie, odgadywali jaki to język.
E. Błaszczak
Dzień Chłopaka
Zawody sportowe – MINI PIŁKA NOŻNA
W poniedziałek i wtorek (25 – 26. 09. 2023) rozegrane zostały zawody w mini piłce nożnej chłopców i dziewcząt. Pomimo zaciętej rywalizacji żadnej z drużyn nie udało się wywalczyć medalu. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tych wydarzeń.
Barbara Rogala
2
Aktywni błękitni
Uczniowie naszej szkoły w roku szkolnym 2022/2023 wzięli udział w projekcie "Aktywni błękitni - szkołą przyjazna wodzie". Za wykonane zadania na początku obecnego roku szkolnego otrzymali certyfikat za udział oraz nagrodę w postaci zestawu eksperymentów. Projekt dostarczył nam wiele wrażeń, a zarazem zdobyliśmy nowe doświadczenia, wiedzę i umiejętności odnośnie zawodów związanych z wodą oraz reżyserii i scenografii przy tworzeniu filmu. Dziękujemy za piękną nagrodę PGW Wody Polskie.
Magdalena Janowska
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
20 września, to dzień bardzo ważny dla wszystkich przedszkolaków, ponieważ tego dnia z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka w całej Polsce obchodzony jest Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, aby podkreślić rolę edukacji przedszkolnej w rozwoju i nauce dzieci. Nasze Przedszkolaki kolejny raz obchodziły swój dzień w czwartek. Były tańce, słodki poczęstunek a także niespodzianki przygotowane przez rodziców na boisku szkolnym, gdzie każde dziecko mogło przejechać się na kucyku i uczestniczyć w niezwykłym pokazie baniek mydlanych. Był to niezapomniany dzień, pełen słońca, uśmiechów i niezapomnianych wrażeń.
Renata Dziomba
26
Podróż do krainy instrumentów muzycznych
19 września 2023 roku nasze dzieci z oddziału 0 i klas I – V odbyły niezwykłą podróż. Przedstawiciel Fundacji RORO zabrał je bowiem do krainy instrumentów muzycznych.
Dzieciaki poznały zasady powstawania dźwięków i przekonały się jaką rolę w muzyce odgrywa cisza. Spotkanie było bardzo ekscytujące i ciekawe.
W czasie warsztatów dzieci samodzielnie wykonały instrumenty muzyczne – strunowe, dęte i perkusyjne. Wspólne zabawy muzyczne były okazją do sprawdzenia swoich umiejętności muzycznych.
Na koniec spotkania odbył się prawdziwy koncert orkiestry, którą dyrygował prowadzący zajęcia.
Teresa Kaszuba
10
ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA
18 września w naszej szkole odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka. Zostało ono połączone z Dniem Sprzątania Świata. Najpierw pani Magdalena przypomniała uczniom czym jest ekologia, jak ważne jest dbanie o środowisko oraz zasady segregacji odpadów, a następnie wszyscy uczniowie udali się na sprzątanie najbliższej okolicy. Następnie na boisku szkolnym odbyły się gry i zabawy przygotowane przez uczniów klasy VII. Na zakończenie uroczystości uczniowie posilili się pieczonymi ziemniakami prosto z ogniska.
Paulina Zduniak
26
Sprzątanie świata jednoczy ludzi
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 30 –tej akcji sprzątania świata wraz z Fundacją Nasza Ziemia, która w tym roku przebiegała pod hasłem: „ Sprzątanie świata – łączy ludzi”. Celem akcji jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska. Akcja jest wielką edukacją społeczną przyczyniającą się do wzrostu czystości i porządku w wielu wsiach i miastach. Jest inspiracją do podejmowania wielu działań lokalnych.
W naszej szkole przeprowadzona została pogadanka o prawidłowej segregacji odpadów oraz wykonana gazetka tematyczna. My, jako społeczność szkolna podzieliliśmy się na grupy i posprzątaliśmy naszą okolicę –pobliskilas, gdzie znajduje się miejsce pamięci poświęcone Powstańcom Styczniowym, łąki, pola, przydrożne rowy i pobocza. Odpady segregowaliśmy do odpowiednich worków, aby później mogły trafić do recyklingu. Mimo wielu działań zachęcających do dbania o czystość na naszej planecie, odpady nadal pojawiają się w okolicy, choć jest ich znacznie mniej. Dbajmy o naszą planetę nie tylko w dniu sprzątania świata, lecz każdego dnia. Nasza planeta to życie – chrońmy Ją.
Magdalena Janowska
19
XXII Diecezjalny Memoriał Szachowy im. Św. Stanisława Kostki
W piątek 15 września 2023r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Przasnyszu odbył się wyżej wymieniony memoriał. Był to turniej otwarty (open) dla dzieci i młodzieży. Tempo gry 30 min. Na każdego zawodnika. Turniej odbywał się systemem szwajcarskim na dystansie siedmiu rund. Uczestnicy rywalizowali ze sobą bez podziału na kategorie wiekowe i płeć.
Rywalizacja była zacięta, bo każdy spośród 50 uczestników chciał zdobyć jak najlepszy wynik i uplasować się na jak najwyższej lokacie. O miejsce w pierwszej szóstce było niezwykle trudno. Natomiast ogromnym sukcesem było zdobycie kategorii szachowej podczas rozgrywek. Ta sztuka udała się czworgu naszym uczniom: Agacie Chodkowskiej, Krzysztofowi Radziszewskiemu, Błażejowi Dziomba i Szymonowi Ferencowi. Wszyscy ci uczniowie zdobyli V kategorię szachową. Dodam iż pozostali uczestnicy posiadali już kategorie i również bardzo dobrze zaprezentowali się w turnieju. A byli to: Aleksandra Ferenc (IV), Natalia Bobińska (V), Kuba Witkowski (V) i Izabela Dudek.
Gratuluję naszym uczniom i życzę kolejnych sukcesów w innych turniejach szachowych.
Teresa Kaszuba
10
Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli święto odkrywania talentów
Międzynarodowy Dzień Kropki to coraz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzone jest 15 września.
W naszej szkole najmłodsi uczniowie już od samego rana cieszyli się tym dniem! Odbyła się prezentacja historii ,,The Dot”, której autorem jest Peter Reynolds. Jest to historia małej dziewczynki o imieniu Vashti, która dzięki małej kropce zmieniła myślenie o sobie i uwierzyła we własne możliwości. Najbardziej twórczą częścią zajęć były prace plastyczne inspirowane wyobraźnią naszych uczniów.
Międzynarodowy Dzień Kropki ma bardzo ważne przesłanie nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale też dorosłych. Każdy ma przecież jakiś talent. Dzień Kropki ma zachęcać do ich odkrywania oraz dodawać odwagi w pokazywaniu ich światu. Bądźmy kreatywni!
Czasem wystarczy zacząć od kropki…
To był wspaniały dzień dla nas wszystkich! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
M.Orzeł, P. Zduniak
15
Warszawa z czasów PRL-u
W ramach projektu „Szkolny zespół redakcyjny” realizowanego z fundacją RoRo. 12 września uczniowie kl. VI i VII udali się na wycieczkę do Warszawy.
Była to „podróż w czasie i przestrzeni”, gdyż przenieśliśmy się w czasy PRL-u i poznaliśmy jak wyglądały wówczas realia życia. Panie z fundacji zaprosiły nas na spacer po centrum stolicy, w trakcie którego wykonywaliśmy ciekawe zadania ukazujące nam absurdy tamtych czasów. Po spacerze udaliśmy się do restauracji na pyszne pierogi.
Następnie, w grupach tematycznych, które wybraliśmy w czerwcu, czyli: „Rozrywka i czas wolny”, „Dom, szkoła i sprawy na mieście”, „Sport i motoryzacja” oraz „Wydarzenia z kraju i ze świata”, rozpoczęliśmy grę terenową. Każda grupa dostała mapkę i zadania do wykonania. Wyruszyliśmy spod Pałacu Kultury i Nauki, następnie trasa wiodła przez Plac Defilad, ulicę Marszałkowską i Plac Konstytucji. Punktem kulminacyjnym było spotkanie w Muzeum PRL-u. Tam mieliśmy okazję zobaczyć wyposażenie mieszkań, meble, zabawki oraz przedmioty codziennego użytku z lat 70 XX wieku.
Na zakończenie każdy dostał słodki upominek. Wycieczka była bardzo udana, wszyscy bawili się świetnie i zadowoleni wrócili do domu. Koszty wycieczki w całości zostały pokryte przez Fundację RoRo.
Julia Grabowska, Maja Pichała kl. VII
47
MATEMATYKA NA ZIELONO cz.2
Dziś (08.09.2023) zaprosiliśmy na zajęcia do biblioteki kolegów ze starszych i młodszych klas. Rozmawialiśmy o tworzywach sztucznych. Liczyliśmy ile plastikowych butelek zużywa trzyosobowa rodzina oraz zastanawialiśmy się jak i gdzie wyrzucać zużyte opakowania. Szukaliśmy rodzajów wszystkich sztucznych materiałów w naszych domach i szkole. Poruszaliśmy temat życia bez plastikowych opakowań (dawniej i dziś) oraz sposobów przechowywania żywności. Wymieniliśmy się nawet uwagami dotyczącymi przynoszenia wody w bidonach. Większość dzieci miała wodę w bidonach.
klasa III
8
NARODOWE CZYTANIE 2023
Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli aktywny udział w akcji społecznej Narodowe Czytanie.
Tegoroczna akcja promuje książkę Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Książka zawiera treści ważne również dla naszej szkoły, ze względu na jej patrona. Przypomina ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie. Przesłanie Prezydenta RP i treść książki przybliżyła pani Agnieszka Mikulak- polonistka.
Agnieszka Mikulak
Marzenna Orzeł
8
MATEMATYKA NA ZIELONO
Dzisiaj (06.09.2023) wzięliśmy udział w zajęciach „Ekologia w liczbach” w ramach projektu „Matematyka na zielono”. Na miejscu, wśród drzew, dokonywaliśmy wielu trudnych obliczeń. Niektóre liczby były tak duże, że musieliśmy posłużyć się kalkulatorami. Obliczaliśmy ile zużywamy papieru oraz wody potrzebnej do jego produkcji. Przeliczaliśmy to na ryzy oraz kartki. Obliczyliśmy również ile drzew potrzebnych jest do produkcji papieru dla naszej szkoły. Po szczegółowe wyniki naszych badań należy zgłosić się do sali numer 3. Przy okazji tejże wycieczki pozbieraliśmy w lesie śmieci.
Lekcja uświadomiła nam, że do produkcji papieru trzeba wielkiej ilości drzew i wody, a produkcja ta zubaża nasze środowisko. Dlatego musimy oszczędzać papier, by w ten sposób zadbać o las i wodę. Na koniec poprzytulaliśmy się do drzew i wróciliśmy do szkoły.
Klasa III
7
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
Nadszedł pierwszy dzień września, a wraz z nim zakończenie wakacji. O godzinie 1000, zabrzmiał, w naszej szkole, pierwszy w nowym roku szkolnym, dzwonek. Obwieścił on zebranym w sali gimnastycznej - uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły – zakończenie wakacji i powrót do nauki. Oficjalna uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu. Następnie głos zabrał dyrektor szkoły Grzegorz Gałązka, który powitał serdecznie wszystkich zebranych. Pan dyrektor omówił najważniejsze informacje związane z organizacją nowego roku szkolnego oraz życzył wszystkim sukcesów i wspaniałych osiągnięć. Przekazał życzenia Ministra Edukacji i Nauki oraz Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Na uroczystości obecny był ksiądz dziekan Wojciech Zyśk, który skierował kilka słów do zebranych oraz przewodniczył wspólnej modlitwie o pomyślność w nowym roku szkolnym.
Następnie uczniowie i rodzice udali się do sal, na pierwsze po wakacjach, spotkania z wychowawcami.
list ministra edukacji i nauki z okazji rozpoczecia nowego roku szkolnego.pdf
M. Radziszewska
Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
Witajcie wakacje!!!
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie