Informacje dotyczące zasad bezpieczeństwa i organizacji ferii zimowych można uzyskać klikając w poniższy link:
Aktualności
BEZPIECZNE FERIE
„Babci i dziadka, przyznać to trzeba, każdemu dziecku w życiu potrzeba..."
Dzień Babci i Dziadka to jedne z najpiękniejszych świąt w roku. Te szczególne dni są kojarzone z szacunkiem, ciepłem, dzieciństwem i podziękowaniami a ich obchodów nie mogłoby zabraknąć w kalendarzu przedszkolnych uroczystości. Właśnie dlatego w dniu 11 stycznia do naszej szkoły zawitali wyjątkowi goście – Babcie i Dziadkowie naszych przedszkolaków. Dzieci przygotowały dla nich tradycyjne "Jasełka". W pięknych strojach, wśród dźwięków kolęd z przejęciem starały się jak najlepiej odegrać swoje role . Dumni Dziadkowie ze wzruszeniem przypatrywali się występom swoich wnucząt, nagradzając ich gromkimi brawami. Po głośnym „Sto lat” dzieci wręczyły ukochanym Babciom i Dziadkom własnoręcznie wykonane upominki. Po części artystycznej nasi Goście zostali zaproszeni na kawę, herbatę i słodki poczęstunek przygotowany przez mamy przedszkolaków. Takie spotkanie pełne uśmiechów, wzruszeń i radości to świetna okazja do wzmocnienia więzi emocjonalnych z rodziną, nauki dzieci wyrażania uczuć oraz szacunku dla osób starszych. Mamy nadzieję, że nasi goście miło spędzili czas.
Renata Dziomba
32
Spotkanie profilaktyczne – BEZPIECZEŃSTWO
Uczniowie klas I- III uczestniczyli w spotkaniu z psychologiem - panem Danielem Łukaszewskim. Tematem spotkania było bezpieczeństwo w szkole i poza nią oraz emocje towarzyszące dzieciom w czasie, kiedy to bezpieczeństwo jest zagrożone. Spotkanie miało charakter profilaktyczny i miało na celu uwrażliwienie dzieci na negatywne zachowania się ich samych i rówieśników oraz szukania skutecznych rozwiązań, aby szkoła była miejscem życzliwości i zrozumienia siebie na wzajem.
Magdalena Janowska - pedagog specjalny
BEZPIECZNE FERIE
W środę 10 stycznia odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów klas I – III z policjantem. Jego główny temat to bezpieczne spędzanie czasu wolnego podczas ferii zimowych. Młodsi uczniowie zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa na drodze oraz w miejscach, gdzie będą korzystać z zimowych atrakcji. Policjant chętnie odpowiadał na wszystkie pytania i wątpliwości uczniów oraz wyjaśnił jakie zachowania są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia. Natomiast uczniowie klas starszych podczas lekcji wychowawczych przypomnieli sobie zasady bezpieczeństwa, jakie obowiązują w trakcie spędzania czasu wolnego w okresie ferii zimowych.
Magdalena Radziszewska
„W drodze do Betlejem ...” - jasełka w kościele
7 stycznia uczniowie naszej szkoły wystąpili z bożonarodzeniowym programem słowno-muzycznym w parafialnym kościele w Krasnosielcu.
Paulina Zduniak, Barbara Rogala
17
„Nakrętkowe serce”
Przy wejściu do naszej szkoły ustawiono serce, do którego można wrzucać plastikowe korki i nakrętki. Zbiórkę zorganizowano w celu pomocy w leczeniu chorej na mukowiscydozę dziewięcioletniej dziewczynki z Różana.
Paulina Zduniak
Konkurs MOJA OZDOBA CHOINKOWA – rozstrzygnięcie
W Szkole Podstawowej w Rakach odbyło się rozstrzygnięcie konkursu "Moja ozdoba choinkowa". Wydarzenie było kierowane do uczniów klas I - III z terenu gminy Krasnosielc, a zadanie polegało na własnoręcznym wykonaniu bożonarodzeniowej ozdoby choinkowej. Autorzy prac wykazali się dużą pomysłowością . Różnorodność i oryginalność technik sprawiły, że wybór najciekawszych prac nie należał do najłatwiejszych. W konkursie wzięło łącznie 28 uczniów. Poniżej prezentujemy listę zwycięzców:
Klasa I
1 miejsce - Szymon Gamdzyk SP Raki
2 miejsce - Liliana Górska SP Drążdżewo
3 miejsce - Diana Ferenc SP Raki
Klasa II
1 miejsce - Wiktoria Bystrzak - SP Drążdżewo
2 miejsce - Marce Soból - SP Amelin
3 miejsce - Zofia Piotrowska SP Raki
Klasa III
1 miejsce - Agata Chodkowska SP Raki
2 miejsce - Sandra Mackiewicz -SP Drążdżewo
3 miejsce - Ada Kowalczyk -SP Krasnosielc
Wyróżnienia otrzymali:
Paweł Nowak SP Raki
Karol Zdunek SP Raki
Klaudia Jeziorek SP Drążdżewo
Kinga Gadomska SP Drążdżewo
Barbara Rogala, Paulina Zduniak
18
„W drodze do Betlejem ...”
Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie milsi, życzliwsi, zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Ab podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt uczniowie naszej szkoły wystawili jasełka ukazujące współczesny świat. Młodzi aktorzy pokazali zabieganych ludzi, którzy w tym przedświątecznym chaosie zapomnieli o tym co najważniejsze, co powinno stanowić istotę Świąt Bożego Narodzenia, czyli o nowonarodzonym Jezusie i drugim człowieku. Przypomnieli, ze prawdziwego szczęścia i autentycznej miłości nie dają pieniądze, uroda, zaszczyty czy władza. Prawdziwa radość i szczęście to bycie z drugim człowiekiem i otwarcie się na obecność Boga.
Dopełnieniem świątecznej atmosfery było przyniesienie przez harcerzy Betlejemskiego Światełka Pokoju i przekazanie go dyrektorowi szkoły. Następnie pan dyrektor złożył wszystkim zebranym życzenia świąteczne zdrowych, radosnych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.
Na zakończenie dyrektor szkoły zaprosił wszystkich na wigilię, którą rozpoczęła się wspólna modlitwą, błogosławieństwo oraz życzeniami przekazanymi przez księdza Marka Chojnowskiego. Życzył on zebranym miłości płynącej od nowonarodzonego Jezusa i abyśmy dawali przykład chrześcijańskiej postawy i byli życzliwi dla innych.
Agnieszka Mikulak
86
Świąteczne życzenia
„Mikołaju to już czas ...” – świąteczne spotkanie w przedszkolu
Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykły, czas radości i rodzinnych spotkań, dlatego w dniu 20 grudnia przedszkolaki gościły swoich rodziców. Dzieci przygotowały występ artystyczny, opowiadający historię narodzin Jezusa, podczas którego nie zabrakło wierszy, świątecznych piosenek i tańców. Pan Dyrektor złożyły rodzicom i dzieciom świąteczne życzenia, a przedszkolaki wręczyły wszystkim własnoręcznie przygotowane upominki. Na uroczystości nie zabrakło też wyjątkowego, wyczekiwanego przez dzieci gościa- Mikołaja. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem, przygotowanym przez rodziców. Czas upłynął w miłej, świątecznej atmosferze.
Renata Dziomba
13
Świąteczne życzenia klasy VI
Uczniowie klasy 6 na zajęciach informatyki doskonalili umiejętności tworzenia kartek bożonarodzeniowych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Piękne kartki z życzeniami zaprojektowali w programie Canva.
Paulina Zduniak
Radosny, zimowy czas ...
W poniedziałek, 18 grudnia do naszej szkoły zawitała Agencja artystyczna "Pozytywka" z kolejną audycją muzyczną. Tym razem tematem przewodnim były zbliżające się Święta Bożego Narodzenia oraz obrzędy i tradycje świąteczne z różnych krajów. Podczas przedstawienia uczniowie poznali zwyczaje bożonarodzeniowe z Ukrainy, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Boliwii i USA. Opowieści przeplatane były tradycyjnymi kolędami i piosenkami świątecznymi z poszczególnych krajów. Na zakończenie wybrane dzieci zaśpiewały swoje ulubione kolędy. Dzisiejszy występ przybliżył wszystkich do Świąt Bożego Narodzenia.
Paulina Zduniak
21
Warsztaty profilaktyczne - „Lawina emocji – czyli co nam w duszy gra”, „Przemoc to niemoc !”
W ostatnich latach w społeczeństwie można zauważyć większe natężenie zjawiska przemocy rówieśniczej. Zatrważające jest to, że obniża się dziś wiek agresorów, a ich metody działania są coraz bardziej wyszukane, podstępne i przebiegłe. Panuje bowiem przeświadczenie, że tylko silne jednostki są w stanie przetrwać, a słabszych osobników należy eliminować.
Wychodząc naprzeciw takim działaniom, dnia 14 grudnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych, które poprowadziła pani Patrycja Bochenko – pedagog, kryminolog i terapeuta z Instytut Rozwoju i Edukacji PROGRES. Warsztaty prowadzone były w dwóch grupach wiekowych.
Uczniowie klas I-III uczestniczyli w warsztatach pt. „Przemoc to niemoc !”, które miały na celu integrację grupy klasowej, niwelację wewnętrznych podziałów. Nie może bowiem zdarzać się sytuacja, że w obrębie jednej grupy można znaleźć uczniów, którzy są przezywani, wyśmiewani, nieakceptowani przez swoich rówieśników. Podczas warsztatu uczniowie nabywali takie umiejętności jak: rozpoznawanie i nazywanie emocji, radzenie sobie z nimi i odpowiednie zastępowanie emocji negatywnych – emocjami pozytywnymi. Dzięki aktywnym zajęciom uczniowie uświadomili sobie, że najważniejsze jest to, by nauczyć się, że emocje można wyrażać bez złości, szanując przy tym swojego kolegę lub koleżankę. Prowadząca w ciekawy sposób uświadomiła dzieciom jakie skutki niesie przemoc i agresja fizyczna i psychiczna. Uczniowie bez problemu rozpoznawali uczucia i emocje jakie towarzyszyły bohaterom oglądanego przez nich filmu. Przewidywali także skutki negatywnych zachowań. Była to wspaniała lekcja prawidłowych relacji koleżeńskich.
Natomiast uczniowie klas IV-VII uczestniczyli w warsztatach pt.„Lawina emocji – czyli co nam w duszy gra”. Słowo „emocja” to nic innego, jak poruszanie się na zewnątrz, wyrażanie siebie poprzez ciało. Dzięki temu w łatwy sposób można okazywać podstawowe emocje takie jak: radość, smutek, złość, czy lęk, a także zadbać o rozwój pozostałych emocji determinujących zachowanie człowieka. Niezwykle istotne jest, by od najmłodszych lat nauczyć się je rozpoznawać, nazywać i wyrażać, a także umieć je pohamować i zastępować innymi. Warsztat „Lawina emocji” koncentrował się na ich charakterystyce w kontekście rozwoju dzieci i młodzieży.
1. Co czuję kiedy... ?- zabawa w kalambury otwierająca spotkanie .
2. Analiza pozytywnych i negatywnych emocji – rozpoznawanie i nazywanie własnych emocji i uczuć.
3. I kto tu rządzi: ja emocjami, czy emocje mną? - ustalenie reguł wzajemnego współistnienia, równowaga relacji (Id, ego, superego)
4. Empatia: bycie sobą w skórze innych – czyli jak wyrażać siebie i nie obrażać innych?
5. Techniki relaksacyjne (jak opanować „lawinę emocji”) - ćwiczenia praktyczne, praca indywidualna i grupowa
6. Morał z tej historii jest nam wszystkim znany- należy panować nad emocjami.
Magdalena Janowska - pedagog specjalny
Teresa Kaszuba
23
MŁODE RACZKI - współpraca z Fundacją RoRo
Zapraszamy do obejrzenia wydania specjalnego gazety "Młode Raczki", która jest efektem współpracy z Fundacją RoRo. Została ona zredagowana przez reprterów i reporterki klas VI - VII pod opieką merytoryczną Pani Agnieszki Mikulak i Pani Pauliny Zduniak. Egzemplarz gazety dostępny jest w bibliotece szkolnej. Zachęcamy do zapoznania się z nim.
zespół redakcyjny
11
„6 grudnia jak dobrze wiecie Mikołaje chodzą po świecie .....”
6 grudnia to data znana chyba każdemu uczniowi i dorosłemu. W naszej szkole był to dzień pełen radości i uśmiechu. Wszyscy uczniowie ubrani byli w stroje z akcentem mikołajkowym, a na przerwach grały świąteczne piosenki. Dla uczniów zostały zorganizowane warsztaty pieczenia i dekorowania pierników, które później przyozdobiły szkolną choinkę. Nie obyło się bez wizyty Mikołaja, a nawet dwóch: jeden symbolizował znanego dzieciom Mikołaja z reklam, a drugi to biskup z Miry, którego święto obchodziliśmy.
Na zakończenie dnia wykonano wspólne zdjęcia z Mikołajami, a fotorelację ze wspólnego świętowania w naszej szkole imienin Mikołaja wykonano przy pomocy aparatu zakupionego w ramach #Laboratorium Przyszłości. Atmosfera świąt Bożego Narodzenia zagościła na dobre w naszej szkole.
Paulina Zduniak
59
Eksperymenty naukowe z Fundacją RoRo
Dzień 4 grudnia upłynął w naszej szkole pod znakiem eksperymentów naukowych. Wszystko to za sprawą Fundacji RoRo, która po raz kolejny umożliwiła naszym uczniom udział w interesujących zajęciach. Ich tematy były następujące: „Czy nie wychodząc z domu można dotrzeć na biegun? Magnetyzm” oraz „Kuchnia molekularna”.
Uczniowie klas 0 – III uczestniczyli w zajęciach związanych z tematyką MAGNETYZMU. Podczas nich, przy pomocy specjalnych wędek łowili ryby, sprawdzali jakie materiały są przyciągane przez magnes, a jakie nie. Młodzi naukowcy sprawdzili działanie magnesów ferrytowych i neodymowych oraz obejrzeli linie pola magnetycznego. Pamiątką z zajęć były własnoręcznie zrobione magnetyczne wędki, które dzieci zabrały do domu, by móc dalej eksplorować magnetyczną rzeczywistość.
Z temat „Kuchnia molekularna” zaznajomili się uczniowie klas IV – VII. Myślą przewodnią było zapoznanie uczniów z przepisem na kawior z alginianu (wegetariańskie żelki). Uczestnicy mieszali i przelewali różne składniki chemiczne oraz dodawali barwniki. Wytworem ich działań były różnokolorowe żelki, których różnorakie kształty inspirowała dziecięca wyobraźnia. Własnoręcznie zrobione Zelki uczniowie zabrali ze sobą do domów.
Zajęcia bardzo zaktywizowały wszystkich uczniów i rozbudziły w nich chęci dalszego poznawania zaskakujących praw fizyki oraz chemii.
Magda Radziszewska
35
Konkurs plastyczny "Portret Św. Mikołaja"
Regulamin oraz karta zgłoszenia dostępne w poniższych plikach:
Regulamin konkursu "MOJA OZDOBA CHOINKOWA"
Archiwum Aktualności