Młodym ludziom trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez internetu, smartfona, dostępu do gier komputerowych czy portali społecznościowych. Cyberprzestrzeń może być pod pewnymi względami bardzo użyteczna, ale niesie ze sobą także szereg zagrożeń. Znacznie ułatwia i usprawnia nasze codzienne życie, ale może mieć też negatywny wpływ na nasze funkcjonowanie. W związku z tym, w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne dla uczniów i rodziców na temat: „Uzależnienia od telefonu komórkowego, internetu, gier komputerowych i portali społecznościowych oraz profilaktyka związana z tymi zagrożeniami”. Zostały one przeprowadzone przez Polskie Centrum Profilaktyki z Krakowa.
Warsztaty były przeprowadzone dla dwóch grup: klas I – IV oraz klas V – VIII. Podczas dwugodzinnych zajęć uczniowie mogli się dowiedzieć o wszelkich niebezpieczeństwach związanych ze zbyt długim przebywaniem w cyberprzestrzeni. Dzieci z klas młodszych prezentowały swoją wiedzę o zagrożeniach związanych z internetem, w formie rysunków. Natomiast starsi mogli swobodnie wypowiadać się na ten temat. Praca w grupach przyniosła szereg pomysłów jak racjonalnie korzystać z internetu, by ustrzec się zagrożeń i zminimalizować ryzyko uzależnienia. Następnie uczniowie przedstawili, w formie zegara, swój rozkład dnia. Mieli za zadanie określić ile czasu każdy z nich przebywa codziennie w cyberprzestrzeni. Na zakończenie prowadząca przeprowadziła krótki test, który miał sprawdzić, czy istnieje wśród uczniów zagrożenie uzależnieniem od cyberprzestrzeni.
Podczas warsztatów profilaktycznych dla rodziców został omówiony również temat uzależnienia dzieci od świata wirtualnego. Rodzice mieli okazję dowiedzieć się jak przeciwdziałać takim zagrożeniom oraz jakie zachowania mogą świadczyć o powstawaniu uzależnienia u ich dzieci.
Warsztaty przyniosły wiele cennych informacji i uświadomiły, że uzależnienie od cyberprzestrzeni może spotkać każdego z nas. Przebiegły w miłej i pełnej współpracy atmosferze.
Magdalena Radziszewska