Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z kolejnych zajęć w ramach projektu "Umiem pływać 2022".
"Umiem pływać 2022" - kolejna lekcja
- 1
Wycieczka do Wrocławia
W dniach od13 do 15 czerwca klasy 4-8 z naszej szkoły spędziły wspólnie czas w trakcie wycieczki do Wrocławia. Podczas podróży zwiedziliśmy Panoramę Racławicką i poznaliśmy przebieg bitwy pod Racławicami. Zwiedziliśmy wrocławskie Stare Miasto, podziwiając piękne widoki i kamienice oraz szukając krasnoludków. Poznaliśmy również historię wody w Hydropolis. Odwiedziliśmy Halę Stulecia, a także obejrzeliśmy arcydzieła w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Mieliśmy okazję obejrzeć eksponaty w Muzeum Narodowym oraz podziwiać wiele różnych ciekawych gatunków flory w Ogrodzie Botanicznym. Ostatniego dnia wycieczki odwiedziliśmy wrocławskie ZOO, a w nim Oceanarium i Afrykarium. Myślę, że wycieczka zapadnie wszystkim uczestnikom na długo w pamięci.
Karolina Franczak
68
Konkurs kaligraficzny
6 czerwca 2022r. wśród uczniów klas VII i VIII został przeprowadzony konkurs z języka rosyjskiego pt. „Mistrz kaligrafii rosyjskiej”. Celem organizacji konkursu było propagowanie wśród uczniów sztuki pięknego pisania, a także ukazanie piękna rosyjskiej kaligrafii i samego języka rosyjskiego.
Zadanie polegało na przepisaniu tekstu zgodnie z zasadami rosyjskiej pisowni oraz ortografii. Uczennice, które zgłosiły się do udziału w konkursie wykazały się niemalże bezbłędną znajomością pisowni liter rosyjskich. Najładniejsze prace należały do: uczennicy klasy VIII - Weroniki R, która otrzymała tytuł Mistrza Kaligrafii rosyjskiej. Tuż za nią miejsca zajęły uczennice klasy VII – Iza F. i Kasia R. W nagrodę dziewczyny otrzymały dyplomy oraz drobne upominki. Wszystkie prace były bardzo ładnie napisane, co można zobaczyć na załączonych zdjęciach.
Paulina Zduniak
2
„Dziki piątek” w Nadleśnictwie Parciaki
10 czerwca 2022r. uczniowie klasy V uczestniczyli w wycieczce do Nadleśnictwa Parciaki w Budziskach. Spotkanie było zorganizowane dla uczniów klas piątych z terenu gminy Krasnosielc i Płoniawy –Bramura. Tematyka spotkania dotyczyła ochrony środowiska, fauny i flory leśnej oraz pracy leśników i myśliwych. Organizatorem wydarzenia było Koło Łowieckie - Odyniec Nieporęt oraz Nadleśnictwo Parciaki. Program spotkania był bogaty w różnego rodzaju atrakcje. Uczniowie mieli możliwość wysłuchania występu sygnalisty myśliwskiego. Uczestniczyli w pokazie ratownictwa medycznego oraz straży pożarnej. Korzystali z możliwości przejażdżki na koniach do fizjoterapii pod okiem instruktora. Zobaczyli na żywo ptaki łowne i wysłuchali wykładu sokolnika. Głównym wydarzeniem był konkurs o tematyce z zakresu ochrony środowiska i lasów. Uczniowie, którzy wykazali się najlepszą wiedzą, otrzymali atrakcyjne nagrody: rowery, hulajnogi, zestawy do badmintona oraz piłki i książki przyrodnicze. Nasi uczniowie pokazali w konkursie, że ich wiedza na temat lasu jest bardzo wysoka i zajęli najwyższe miejsca: Zosia Tworkowska zdobyła I miejsce, Maja Pichała II miejsce, Natalia Bąkowska III miejsce, Mikołaj Dudek wyróżnienie. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki. Dziękujemy organizatorom za możliwość uczestnictwa w tak atrakcyjnym wydarzeniu. Zwycięzcom gratulujemy!
Marzena Nowak
2
Turniej mini piłki nożnej w Makowie Mazowieckim
W sobotę 11 czerwca uczniowie z klasy 4 i młodsi wzięli udział w zawodach o puchar starosty w mini piłce nożnej w Makowie Mazowieckim. Drużyna składała się z następujących osób: Krzysztof Radziszewski, Kuba Witkowski, Filip Dudek, Damian Zdunek, Szymon Ferenc, Hubert Gołota, Julia Bednarowska. Do turnieju zgłosiło się osiem drużyn, a mecze rozgrywane były w dwóch grupach. Po losowaniu naszymi rywalami byli zawodnicy z Amelia, Różana i Sypniewa. Mimo zaciętej rywalizacji z niełatwymi przeciwnikami nie udało nam się wyjść z grupy i zagrać o puchar. Gratuluję reprezentantom dobrej gry i życzę sukcesów na kolejnych zawodach.
Barbara Rogala
WSZYSTKIE DZIECI NASZE SĄ ....
„Żyjcie tak, aby każdy dzień był dla Was niesamowity,
wyjątkowy i przynosił Wam wiele radości i uśmiechu.”
Takie życzenia od dyrektora SP w Rakach pana Grzegorza Gałązki otrzymali uczniowie z okazji Dnia Dziecka.
Następnie starsze dzieci wyruszyły na wycieczkę rowerową. Pod opieką nauczycieli, a młodsi korzystali z atrakcji na boisku szkolnym: dmuchanych zjeżdżalni, malowania twarzy, baniek mydlanych oraz warsztatów pt. „Jak zrobić zabawki z balonów”.
Na zakończenie pełnego wrażeń dnia na uczestników zabawy czekał grill i słodki poczęstunek. W zorganizowaniu uroczystości pomogli rodzice oraz sponsorzy, którym z całego serca serdecznie dziękujemy!!!
Hanna Biedrzycka
51
BIEGI IRENY SZEWIŃSKIEJ
We wtorek 7 czerwca reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w XIX MIĘDZYNARODOWYCH BIEGACH IRENY SZEWIŃSKIEJ w Pułtusku, które odbyły się pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty – Aurelii Michałowskiej. Impreza ta zgromadziła ponad 600 młodych lekkoatletów z Polski, Ukrainy, Węgier i Litwy. Gościem honorowym był Tomasz Majewski – lekkoatleta, kulomiot, olimpijczyk i wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Młodzi biegacze rywalizowali w biegach na różnych dystansach, w zależności od kategorii wiekowej. Niestety nie udało się wywalczyć naszym zawodnikom miejsc na podium, ale walczyli bardzo dzielnie i wykazali się hartem ducha.
Barbara Rogala
9
CUDOWNYCH RODZICÓW MAM
WYCIECZKA DO OLSZTYNA
07 czerwca wyjechaliśmy na wycieczkę do Olsztyna. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Zamku Kapituły Warmińskiej - dawnej siedziby administratora dóbr ziemskich kapituły warmińskiej. Dziś zamek pełni funkcję Muzeum Warmii i Mazur. Oglądaliśmy w nim ciekawe zabytki regionu z zakresu: archeologii, historii, numizmatyki, sztuki, rzemiosła artystycznego, piśmiennictwa i kultury ludowej. Dowiedzieliśmy się, że słynny Polak – Mikołaj Kopernik, w tym miejscu przez 5 lat, pełnił obowiązki administratora dóbr warmińskich. Napisał tu rozprawę o monecie, a także dokonywał obserwacji ruchu planet. Na ścianie krużganku sporządził tablicę, która umożliwiła mu śledzenie wiosennych i jesiennych zrównań dnia z nocą. Wizytę w Zamku zakończyły warsztaty plastyczne, na których dzieciaki wykonały model Układu Słonecznego.
W dalszej części oglądaliśmy Obserwatorium Astronomiczne, miejsce również związane z naszym wielkim astronomem. Pobyt, w drugim co do wielkości w Polsce Planetarium sprawił, że zaczęliśmy „bujać w obłokach”. Gwiezdny seans to Głowna atrakcja tego miejsca. Podczas prezentacji poznaliśmy różnego rodzaju zjawiska astronomiczne oraz efekty lotów kosmicznych. Planetarium zbudowano w hołdzie Mikołajowi Kopernikowi.
Po obiedzie pojechaliśmy do salonu zabaw Warmiolandia. Miasto Dzieci, a w nim baseny z kulkami, zabawowe konstrukcje, trampoliny, zjeżdżalnie i wiele innych atrakcji.
Zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń wróciliśmy do domu. Wyjazd był współfinansowany ze środków pozyskanych w ramach programu „Poznaj Polskę”.
Teresa Kaszuba
36
SZACHY W NASZEJ SZKOLE
Od kilku miesięcy nasza szkoła uczestniczy w projekcie „Szachy w mazowieckiej szkole”. Dzieciaki uczą się podstawowych zasad gry w szachy, ruchów bierek i poznają różne motywy taktyczne. Zorganizowany przez MSCDN „Turniej Szachowy” pozwolił dzieciom sprawdzić swoje umiejętności.
Turniej odbył się 6 czerwca 2022r. w siedzibie MSCDN w Ostrołęce. Rozgrywki przebiegały w V rundach, a nad przebiegiem turnieju czuwało dwóch sędziów. Naszą szkołę reprezentowało 5 uczniów: Aleksandra Ferenc, Natalia Bobińska, Krzysztof Radziszewski, Urszula Gołota i Szymon Ferenc. Duży sukces odniosły Aleksandra Ferenc i Urszula Gołota. Ola w swojej kategorii zdobyła I miejsce, a Ula – III miejsce. Dziewczęta otrzymały medale, dyplomy i nagrody rzeczowe. Pozostali uczestnicy również otrzymali dyplomy i drobne upominki. Wszyscy uczestnicy musieli wykazać się szybkim, logicznym myśleniem, doskonałym refleksem, a przede wszystkim znajomością zasad i reguł gry w szachy. Za udział w projekcie i turnieju szkoła otrzymała prezent – 10 zegarów, które wykorzystamy w dalszej nauce.
Teresa Kaszuba
5
PAN POZYTYWKA – „...Dawno temu w starożytnej Grecji ...”
Trzecia wizyta artystów z Agencji Artystycznej „Pozytywka” przeniosła dzieci w świat starożytnej Grecji i mitologicznych postaci. Uczniowie mieli okazję poznać nowe instrumenty muzyczne: lirę, flet poprzeczny oraz Fletnię Pana (Syrinks), które powstały i były wykorzystywane przez bożków, satyrów opiekunów pasterzy i samych greckich bogów. Dzieci zostały zaznajomione z historią przedstawioną przez starożytnego klasyka Homera w „Odysei”. Stanowiła ona kanwę dla opowieści Pana Pozytywki o flecie poprzecznym, lirze i Fletni Pana oraz płynących z nich dźwiękach. Jak zawsze w występie aktywnie brali udział uczniowie, którzy wcielili się w mitologiczne postacie. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Magdalena Radziszewska
13
Konkurs plastyczny z okazji Światowego Dnia Ziemi
Gminny Ośrodek Kultury w Krasnosielcu zorganizował konkurs plastyczny nawiązujący do obchodzonego corocznie Światowego Dnia Ziemi. Głównym jego celem było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na zagrożenia i potrzeby ziemi – planety, na której mieszkamy. Wyzwanie konkursowe podjęły cztery uczennice naszej szkoły. W kategorii klas VII – VIII wyróżnienie - pamiątkowy dyplom i nagrodę książkową - zdobyła Izabela Ferenc. Wszystkie uczestniczki otrzymały nagrody pocieszenia. Podczas uroczystego apelu nagrody wręczył Dyrektor Szkoły Grzegorz Gałązka. GRATULUJEMY!!!!
Magdalena Radziszewska
PIKNIK OLIMPIJSKI
28 maja 2022r. uczniowie naszej szkoły wybrali się na Piknik Olimpijski do Warszawy pod opieką pani Barbary Rogali, Pauliny Zduniak i Grzegorza Gałązki. To sztandarowa rekreacyjno-sportowa impreza Polskiego Komitetu Olimpijskiego i jedna z największych tego typu wydarzeń w Europie. Uczniowie mieli możliwość sprawdzić się w klasycznych, ale i nowych dyscyplinach sportowych, wzięli udział w licznych konkursach grach i zabawach. Wszyscy uczestnicy wrócili z workiem medali, pucharów i nagród. Mimo niesprzyjającej pogody świetnie się bawili - co będzie można obejrzeć na załączonych zdjęciach. W drodze powrotnej odwiedziliśmy McDonald i podekscytowani, późnym wieczorem wróciliśmy do domu.
Na pewno wrócimy tu za rok!!!
Barbara Rogala
41
SUKCES PIOTRKA
Piotrek Pełtak to uczeń klasy V naszej szkoły. Jego hobby to wędkarstwo. Piotrek realizuje swoją pasję poprze uczestnictwo w różnych konkursach i zawodach wędkarskich. Jego ostatni sukces to zajęcie II miejsca w SPŁWAIKOWYCH ZAWODACH WĘDKARSKICH Z OKAZJI DNIA DZIECKA W KATEGORII 10 – 14 LAT. Zawody odbyły się w Makowie Mazowieckim w dniu 29 maja 2022r. Gratulujemy i życzymy dalszych osiągnięć niech każdy haczyk kończy się rybą, a każde zacięcie zdobyczą !!!!
Magdalena Radziszewska
Projekt – Mazowsze w Europie – Konstytucje dla Europy
Społeczność naszej szkoły wzięła udział w projekcie edukacyjnym pt. „Mazowsze w Europie – Konstytucje dla Europy Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego, organizowanym przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Warszawie.
Celem projektu było uwrażliwienie uczniów na piękno przyrody i dbanie o nią, zachowując zrównoważony rozwój, wprowadzenie w system wartości przyrodniczych, kształtowanie postaw odpowiedzialności za siebie i innych oraz kształtowanie świadomości własnej tożsamości lokalnej, regionalnej, etnicznej i obywatelskiej.
Uczennice z klasy 8 przygotowały dla całej społeczności szkolnej prezentację multimedialną, podczas której szczegółowo omówiły postać Wojciecha Jastrzębowskiego jako ekologa, botanika, nauczyciela, patriotę, klimatologa i wynalazcę. Wykonały też gazetkę tematyczną, z której uczniowie mieli możliwość zdobycia informacji o Jastrzębowskim – Mazowszaninie, Polaku, Europejczyku. Podczas realizacji projektu przeprowadzone zostały zajęcia dydaktyczne zgodnie z proponowanymi scenariuszami dołączonymi do projektu, podczas których uczniowie obejrzeli również filmy edukacyjne promujące życie i pracę Jastrzębowskiego.
Uważam, że cała inicjatywa, była doskonałą lekcją o przyrodzie, uzmysłowiła nam wszystkim, że czasami warto zastanowić się nad jej ochroną, aby przetrwała na długie lata.
W ramach przystąpienia do projektu otrzymaliśmy książkę o życiu i działalności Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego pt. „Azymut wspólna Europa – Jastrzębowski” autorstwa Alicji Wejner. Książkę przekazaliśmy do biblioteki szkolnej, zachęcając do jak najczęstszego korzystania.
Magdalena Janowska
1
Sukces Kasi w konkursie KRUS „BEZPIECZNIE NA WSI MAMY BO RYZYKO UPADKÓW ZNAMY”
Uczennica klasy VII z naszej szkoły - Katarzyna Radziszewska - zajęła III miejsce w I etapie Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy bo ryzyko upadków znamy”. W dniu 20 maja z rąk kierownika Placówki Terenowej KRUS w Makowie Mazowieckim Pana Adama Wiesława Miecznikowskiego odebrała pamiątkowy dyplom oraz nagrodę. Gratulujemy Kasi i życzymy dalszych sukcesów!!!
TYDZIEŃ BIBLIOTEK
Tegoroczny Tydzień Bibliotek obchodzony w dniach 08-15 maja przebiegał pod hasłem:
„Biblioteka- świat w jednym miejscu”.
Pierwsze spotkanie poświęciłam na wyjaśnienie tegorocznego hasła. W czasie następnych spotkań uczniowie klas 4-8 czytali młodszym kolegom baśnie z różnych stron świata. Uczniowie podarowali nam piękne laurki z życzeniami oraz pisali hasła promujące bibliotekę i czytelnictwo, które zostały umieszczone na szkolnym korytarzu. Ciekawym pomysłem było kończenie myśli „Kocham bibliotekę, bo…..”. Zaprosiłam do biblioteki grupę przedszkolaków, z którą przeprowadziłam zajęcia na temat różnych rodzajów książek dla dzieci. Przedszkolaki podarowały bibliotece piękną laurkę oraz własnoręcznie wykonaną książeczkę pt. „Książeczka o motylach”. Autorkami są Zosia i Dianka. W bibliotece pojawiły się też dwie wystawy książkowe: książki o różnych kontynentach i krajach oraz książki pisarzy z całego świata. Na zakończenie trwającego tygodnia uczniowie otrzymali zakładki promujące bibliotekę oraz słodką niespodziankę.
Marzenna Orzeł
6
DBAMY O NASZ KRĘGOSŁUP
Uczniowie naszej szkoły biorą udział w zajęciach realizowanych w ramach projektu „Kręgosłup to podstawa – poprawa zdrowia dzieci i młodzieży z województwa mazowieckiego w obszarze chorób kręgosłupa i prawidłowej postawy”. Projekt jest współfinansowany z funduszy europejskich, a jego cel to poprawa stanu zdrowia dzieci w zakresie chorób kręgosłupa poprzez wdrożenie programu terapeutyczno – rehabilitacyjno – edukacyjnego. Działaniami edukacyjnymi w zakresie profilaktyki prozdrowotnej objęci zostali także rodzice lub osoby z najbliższego otoczenia dzieci, biorących udział w projekcie.
Obecnie w projekcie bierze udział 21 uczniów z naszej szkoły, z klas I – IV, będących w przedziale wiekowym 6-12 lat. Dzieci korzystają z zajęć gimnastyki korekcyjnej oraz uczestniczą w cotygodniowych wyjazdach do Stajni Margo, gdzie ćwiczą na koniach pod bacznym okien wykwalifikowanych trenerów i rehabilitanta.
Magdalena Radziszewska
12
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie